X-XI. század
Pécs, Magyarország
magyar
Négy karéjos vaslemezből összeállított sisak
Kép forrása: B. Szabò János: A sztyeppei hadviselès ès a honfoglalòk
Rubicon törtènelmi magazin 2016/7.
A pécsi sisak rajza
forrás: Kiss Attila: Baranya megye X-XI. századi sírleletei. 1983.
A pécsi sisak rajza
forrás: Kiss Attila: Baranya megye X-XI. századi sírleletei. 1983.
A pécsi sisak rekonstrukciója
Készítő: Nutevk Armory
Hagyományőrző páécélkovács által készített műszaki rajz a pécsi sisakról, mely szép és dícséretes próbálkozás, ám pontosításra szorul.
A pécsi sisak csúcsa
forrás: Kiss Attila: Baranya megye X-XI. századi sírleletei. 1983.
A karélyok kialakítása a pécsi sisak alső részén
forrás: Kiss Attila: Baranya megye X-XI. századi sírleletei. 1983
Kalmár János: Pécsi sisak a honfoglalás körüli időből című tanulmányának fontosabb elemei:
– A homlokot védő elülső lemez lényegesen vastagabb a többi lemeznél.
– A lemezek közötti bronzszalag látható része 4 mm széles
– A lemezek nem topma levágásúak, hanem élben ellaposodóak (profiláltak). Az így előállított ferde lemezszélek a bronzszalag mellett élénk fényhatást nyújtottak.
– A csúcs felső része makk-alakú és tömör, alsó lemez-szerű széle pedig félkörök sorozatára van alakítva úgy, hogy a sisakharang minden lemezére egy-egy szegecs esik.
– A sisak magassága 22.7 cm, nyílásának nagyobb átmérője 21 cm, a kisebbiké pedig 11.5 cm.
– A harang alsó szintje mentén az elülső lemezből 2, a többiben 3-3 darab vasdrótból alakított csapszerű fülek állnak ki, amelyekbe a nyakat és vállakat védő sodronyos nyakvért, illetve az azt tartó drót volt befűzve. Ezekből a fülekből a homklok részben ma már csupán egy,a többi részben 2-2 darab maradt meg.
Nagy Erzsébet: A pécsi sisak című írása
A Janus Pannonius Múzeum Régészeti osztálya egy pompás kivitelû, kitûnõ állapotban levõ kúpos vassisakot õriz gyûjteményében.
A sisak kúpos harangja négy, közel háromszög alakú vaslemezbõl összetett, a homlokot védõ elülsõ lemez lényegesen vastagabb a többinél. Az ívelt vaslemezeket úgy szegecselték össze, hogy a két egyenes oldalú lapra kívülrõl, egymással szemben két, minkét oldalán karéjos lapot helyeztek, s az összeillesztésn
Baranya megye 10-11. századi sírleleteit vizsgálva Kiss Attila arra a következtetésre jutott, hogy a területen a magyarok csak a 10. század utolsó harmadában telepedtek le, a korábban lakatlan vagy igen gyéren lakott vidéket a fejedelem mondotta magáénak, s csak késve indította meg a betelepítést. A pécsi sisak a megye területén elõkerült legmagasabb társadalmi rétegre utaló régészeti lelet, talán egy, a fejedelmi szállás védelmére rendelt, a maga korában is kiemelkedõ értékû, hatékony fegyverzettel ellátott katonai vezetõ hagyatéka. A Janus Pannonius Múzeum állandó régészeti kiállításán tekinthetik meg az érdeklõdõk a honfoglalás korának e felbecsülhetetl
forrás: Kiss Attila: Baranya megye X-XI. századi sírleletei. 1983
Irodalom: Kalmár János: Pécsi sisak a honfoglalás körüli idõbõl. In: Pécs Szab. Kir. Város „Majorossy Imre Múzeumának” 1942. évi Értesítõje. Pécs, 1942. 22-29.p.
Kalmár János: Népvándorláskor
Kiss Attila: Baranya megye X-XI. századi sírleletei. Budapest, 1983. 252-255.p. (további irodalommal)